Csináld magad AI
Csináld magad AIMesterséges művészet és digitális kiállítás
Az oktatási koncepció a szerzőség és a kiállítás témakörével foglalkozik. A művész koncepciójának és a mesterséges intelligencia által generált művészettel (thisartworkdoesnotexist.com) kapcsolatos kérdések megvitatása mellett betekintést nyerhetünk a kiállítás folyamatának különböző lépéseibe is. Az összegyűjtött ismereteket ezután egy online kiállításon alkalmazzuk egy online eszköz segítségével (a https://artspaces.kunstmatrix.com) oldalon.
Description
Ez a projekt a szerzőség és a kiállítás kérdéseit vizsgálja: Lehet egy online generált képet művészetnek tekinteni? Ki a művészi alkotás szerzője? Szükség van-e a művészi alkotásoknak szerzőre? Miben különbözik egy digitális kiállítás az analógtól? Mitől lesz egy kiállítás kiállítás?
Az osztály közösen hoz létre egy digitális kiállítást a diákok által készített képekből és a mesterséges intelligencia (AI) által készített “műalkotásokból” (https://thisartworkdoesnotexist.com). Ezzel a kiállítással nemcsak a kiállított művek szerzőségének kérdéseit vitatják meg, de igyekeznek lefedni és megvitatni a kiállítások számos – online és offline – szervezési szintjét is.
Egy ötlettől kezdve, a művész támogatásán, a kiállítótérrel, a kiállítás létrehozásával, a szövegalkotással kapcsolatos kérdéseken át, a megnyitóval, a sajtó általi fogadtatással és az utómunkával kapcsolatos megfontolásokig stb. egy kiállítás/kurátori munka különböző szakaszait kell összegyűjteni és csoportos megbeszélés keretében megvitatni, hogy aztán egy további lépésben munkafázisokként alkalmazzuk őket az osztály online kiállításához. Így az osztály kisebb munkacsoportokra osztható, amelyek mindegyike átveheti a kiállítás előkészítésének egy-egy szakaszát (a művek feliratozása, szövegek írása, a kiállítás dokumentálása, megnyitó beszéd, közvetítő szövegek stb.), és ezáltal kipróbálhatják, milyen is egy közös kiállítás.
Tasks and specific work steps
- Megvitatás: Mit jelent a szerzőség?
- Mindenki 3-5 műalkotást generál a thisartworkdoesnotexist.com oldalon.
- A művészeti alkotásokból az osztály kiválogatja azokat, amelyeket a Kunstmatrix által nyújtott ART.SPACES-szel tervezett (vagy más) internetes kiállításon be akar mutatni. Egyrészt a mesterséges intelligencia által generált műalkotásokból, másrészt kiegészülve a rajzórákon készült tanulói munkákkal. Ami ebben még érdekes: Hogyan digitalizáljuk a diákok munkáját? Mi lesz a kiállítás témája annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia által generált műalkotások és a diákok munkái együttesen egy értelmes kiállítást alkossanak?
- Megvitatás: Mit jelent a kiállítás? A kurátori és kiállítási munka különböző egyes tennivalóinak, lépéseinek beazonosítása.
- A megszerzett ismeretek alkalmazása: A mesterséges intelligencia által generált és a művészeti (rajz)órákon készült saját alkotásokat kiállítjuk, és a kiállítás “megnyílik”.
Sources and References
- Max Planck Társaság: Amikor a mesterséges intelligencia művészetet teremt. Egy tanulmány azt vizsgálja, hogy kinek tulajdonítják a mesterséges intelligencia művészetének szerzőségét, és hogy ebben milyen szerepet játszik a mesterséges intelligencia humanizálása:
https://www.mpg.de/15453902/0929-bild-134137-kuenstliche-intelligenz-in-der-kunst-einfaches-werkzeug-oder-kreatives-genie - Kunstforum Band 278: „Kann KI Kunst? AI ART: Neue Positionen und technisierte Ästhetiken“. Herausgegeben von Pamela C. Scorzin.
https://www.kunstforum.de/artikel/kann-ki-kunst/ - dw.com: Művészet és mesterséges intelligencia. Mit szabad egy robotnak? Hogyan változtatja meg a művészet fogalmát? A mesterséges intelligencia lehetőségei és veszélyei voltak a DW globális médiafórumának témái:
https://www.dw.com/de/die-kunst-und-die-k%C3%BCnstliche-intelligenz/a-48931814
Images/Examples
Additional Information
Szerzői biztatás
A Kunstmatrix által fejlesztett ART.SPACES webalkalmazás és a https://thisartworkdoesntexist.com weboldal nagyon felhasználóbarát. Az ezzel a két kiválasztott alkalmazással való foglalkozást úgy is fel lehet fogni, mint egy mankót ahhoz, hogy az osztállyal közösen meg tudjunk vitatni olyan kérdéseket, mint a szerzőség és egy kiállítás elkészítése a gyakorlatban. A megbeszélések során megvitatott pontok egy későbbi lépésben felhasználhatók ahhoz, hogy a kiállítás, mint gyakorlat, különböző feladatokkal, lépésekkel és összetevőkkel alkalmazhatóvá váljon egy kisebb internetes osztálykiállítás számára.