Az én hulladék-mintám
Az én hulladék-mintám
A Repper webes alkalmazással mintákat lehet készíteni egy meglévő fotó vagy a feltöltött képek meghatározott képszelvényei alapján, különböző funkciókkal.
A projekt a művészet és divat mintáit és kapcsolatait vizsgálja. A tanulók saját rapport-sablonokat készítenek hulladék csomolóanyagokról készült fényképek alapján. Betekintést nyerhetnek a textiltervezésben alkalmazott ismétlődő textilnyomatokba, a régi nyomdatechnikákba és a valamikori Wiener Werkstätten mintáiba is. Ez a feladat arra ösztönzi a diákokat, hogy inspirálódjanak, és foglalkozzanak csomagolástervezéssel és a hulladékkal.
Description
Az ötlet kiindulópontja a textilnyomásból ismert ismétlődő nyomtatás technikája. A rapportnyomással a diákok Maria Likarz-Strauss (1893-1971), Felice Rix-Ueno (1893-1967) és Vally Wieselthier (1895-1945) tervei alapján foglalkoznak, akik mindannyian a Wiener Werkstätten tervezői voltak. A három designert az köti össze, hogy számos tervükből nyomdai mintákat készítettek textíliákhoz, ún. rapport-technikával gyártva. Számos mintájuk elérhető a bécsi Iparművészeti Múzeum (MAK) online archívumában.
A projekt második fókusza a csomagolóanyagokra irányul. Noha sok esetben tudatosan alig észleljük, vagy csak rövid ideig használjuk, a csomagolóanyagok mögött rengeteg tervezési megfontolás rejlik. Ennek ellenére a legtöbb esetben viszonylag észrevétlenül a szemétben végzik. Ebben a projektben a diákokat arra szeretnénk ösztönözni, hogy vessenek egy második pillantást a csomagolóanyagokra, elemezzék azok kivitelezését, és használják kiindulópontként a saját rapportjuk megtervezéséhez. Mindez kiegészülhetne egy látogatással a helyi hulladékválogató üzemben, hogy a helyszínen láthassák a csomagolási hulladék problematikáját.
Tasks and specific work steps
- Bevezető: “Mi az a rapport nyomtatás?” és a Repper nevű rapport eszköz bemutatása.
- Kirándulás a hulladéklerakóba – fotós tanulmányi nap és megbeszélés a hulladékról és a hulladékgazdálkodásról.
- Válasszunk ki 3 fényképet, nyomtassuk ki azokat különböző méretben egy A4 es formátumra.
- Kollázs készítése A3-as méretben
- Szkennelés vagy lefényképezés
- Töltsünk fel egy fotót csomagolási hulladékról vagy a Repperrel készített kollázsról, és hozzunk létre 3 mintát
- Elemezzük a munkanaplóban szereplő mintákat a következő kérdések alapján: Miért van számomra más jelentése a mintámnak, mint a hulladékról készült fotóimnak?
Hogyan tudnám a már elkészített mintával folytatni a munkát? Milyen háromdimenziós formát lehetne kialakítani az én mintámmal? - A minta prezentálása
Sources and References
A rapport témájához:
- Vera Hodel: Vom Einzelelement zum Muster, 2014:
https://kssursee.lu.ch/-/media/KSSursee/Dokumente/sb/HallOfFame/AusgezeichneteArbeiten/MA13_STC_Hodel_Vera_6D.pdf?la=de-CH
A Wiener Werkstätten témájában:
- Az interneten fellelhető gyűjtemények Maria Likarz-Strauss (1893-1971) munkáiból és terveiből:
https://sammlung.mak.at/sammlung_online?&q=*&fq_string_creator_de-DE=Likarz-Strauss,%20Maria - Az interneten fellelhető gyűjtemények Felice Rix-Ueno (1893-1967) munkáiból és terveiből:
https://sammlung.mak.at/sammlung_online?&q=Felice%20Rix - Az interneten fellelhető gyűjtemények Vally Wieselthier (1895-1945) munkáiból és terveiből:
https://sammlung.mak.at/sammlung_online?&q=Vally%20Wieselthier
Hulladék témakörben:
- John Willis, Tom Young und Martha A. Sandweiss. Recycled Realities, Chicago, IL: Columbia College, Center for American Places, 2006.
- Osztrák iskolai verseny “Aki hulladékot csökkenti, példát mutat”:
https://www.bmk.gv.at/themen/klima_umwelt/abfall/abfallvermeidung/wettbewerb.html - Szelektív hulladékgyűjtésről szóló kvíz és táblázat arról, hogy érdemes szelektálni:
https://www.derstandard.at/story/2000114812570/muelltrenn-quiz-wohin-mit-dem-fettigen-pizzakarton
Images/Examples
Additional Information
Szerzői biztatás
A Repper webes alkalmazás megkönnyíti a minták és minta-ismétlések létrehozását. Így a diákok különböző terveket készíthetnek, elemezhetik és nyomon követhetik azokat. Ez a tanítási koncepció rövidebb vagy hosszabb foglalkozás formájában is megvalósítható, művészettörténeti témákkal összekötve (Wiener Werkstätte) és/vagy a hulladék kérdéskörében tett kirándulásokhoz (hulladék újrahasznosító üzem) kapcsolódóan.